null Z Hrabětic na Maxovský hřbet

Tip na výlet

Z Hrabětic na Maxovský hřbet

  • Délka: 7 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: lehká
Maxovský hřbet.

Jizerské hory nejsou jenom rašeliniště a hluboké lesy. Přesvědčit se o tom můžete, když se vydáte na Maxovský hřbet v okolí osad Hrabětice, Karlov a Horní Maxov. Na 7 km dlouhý nenáročný výlet se můžete vydat kdykoliv, nejlepším obdobím je ale začátek léta. To vynikne malebnost zdejší krajiny s rozkvetlými loukami a svěží zelení stromů.

Výchozím místem je část osady Hrabětice, která patří pod Obec Janov nad Nisou, říká se tu U Kapličky. I když ani Hrabětice a jejich okolí nebyly v minulém století ušetřeny dramatického rozvoje hromadné rekreační výstavby, dodnes si uchovaly tradiční strukturu podhorské zástavby s řadou staveb lidové architektury.

Dostat se sem můžete hromadnou autobusovou dopravu z Janova nad Nisou nebo z Jablonce nad Nisou. Pokud přijedete autem, nechat ho můžete na záchytném parkovišti, případně na druhém parkovišti v centru Hrabětic. Trasa je určená pro pěší, není ale vhodná pro cyklisty, pro kočárky jen omezeně.

Z Hrabětic se vydejte po zelené turistické značce směrem na Slovanku (dříve Seibtův vrch). Slovanka je nejstarší železnou rozhlednou v České republice a je z ní nádherný výhled téměř na celé Jablonecko včetně jizerskohorských hřebenů. Můžete se zde také občerstvit. Během cesty si všimněte dochovaných tradičních horských chalup, které jsou v kontrastu s velkými rekreačními objekty ze 70. a 80. let minulého století.

Autoři fotografí: Tomáš Korytář a Ondřej Šnytr

Více o výletu

Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Další výlety:

www.snamidoprirody.cz

Galerie

Louka plná prstnatců Fuchsových.
Sázet i kácet, to je oč tu běží.
Nová tůň, autor snímku.