Valašská lékárna a osmahlá orchidej - Beskydy
Aktuality a akce
null Valašská lékárna a osmahlá orchidej
Valašská lékárna a osmahlá orchidej
20. 7. 2023
Nejde o žádnou magii, ale o prostý fakt, že od července rozkvétá na suchých výslunných loukách množství léčivých bylin. Ale ne na každé louce – jen tam, kde v tuto dobu ještě není pokoseno nebo zcela vypaseno, kde není nadbytek živin (dusíku – z hnojiv nebo z rozkladu biomasy), a kde nebyly v minulosti přisévány vysokoprodukční trávy. A přiznejme si, takových míst je v naší krajině skutečně pomálu...
Udělejme si na jednu takovou kvetoucí slunnou pastvinu nebo louku malý exkurz. Představte si, že stoupáme svahem, někde v údolí Hovízek v Hovězí nebo v Uherské v Huslenkách, východní slunce nás hřeje do zad… Nemůžeme si nevšimnout třezalky tečkované – uklidňuje mysl, působí proti špatné psychické náladě. Určitě si ji nasbírejte – před schůzkou se šéfem, kdy se budete „třesati“ (= třásti), se jistě bude hodit. Dobrou mysl posílí také dobromysl obecná, tedy výborné koření „oregáno“. Také příslib jména byliny je velký: „ganos“ je ve starořečtině „radost, potěšení“, „oros“ znamená „hora“ – dosvědčuje, že obsahové látky, jako siličnatý éterický karvakrol a thymol, mají opravdu silné účinky. Mateřídouška vejčitá – první bylina dětí (maminky ji dětem často dávají intuitivně) – obsahuje hodně železa důležitého pro krvetvorbu, je to „zelina“ nezbytná při léčbě kašle i dětského nachlazení. Střed „polštáře“ (trsu) mateřídoušky může být prý starý až padesát let! Také proto nikdy nesbíráme všechny kvetoucí rostliny, ale vždy jen část z populace. Řepík lékařský – jeho třísloviny uzdravují záněty v těle, léčí žlučník, játra i slinivku, upravují průjem. Oblíbenou tradiční valašskou „zelinkou“ bývala dříve běžná, dnes sporadicky, na extenzivních pastvinách se vyskytující, zeměžluč okolíkatá. Ve výčtu léčivých bylin, které na takových loukách právě kvetou, bychom mohli ještě chvíli pokračovat…inu, lékárna.
Budeme-li loukou procházet opravdu pozorně, můžeme si všimnout i nenápadné orchideje, která má tato výslunná místa v oblibě. Objevuje se na loukách a pastvinách ojediněle, jako pohozená vzácná perla. Ano, najít ji je skutečná vzácnost. Patří mezi naše „kriticky ohrožené“ rostliny, kterých je málo, a navíc ubývají. Květenství před rozkvětem vypadá, jako by ho sežehnul oheň – jméno orchideje je vstavač osmahlý. Červenohnědá (osmahlá) poupata vstavače po rozkvětu blednou a mění se v bělostný pysk a křídla s tmavě červenou tečkovanou kresbou a fialkovou přilbu. V České republice roste poddruh „letní“ (subsp. aestivalis) pouze v Beskydech a Bílých Karpatech. U nás ho najdeme na několika výslunných loukách a pastvinách v katastru obcí Hovězí a Huslenky.
Vydejme se s pokorou na starodávné louky a pastviny hledat léčivé byliny. Léčí tělo i duši. A budeme-li mít štěstí, můžeme potkat i jednu z „beskydských perel“ – vstavač osmahlý.
Autorka textu a fotografií: M. Popelářová
Fotografie pod článkem jsou ve stejném pořadí jako v textu.