Odebírat RSS

null Kdy se sysli probouzejí ze zimního spánku

AOPK ČR, ústředí

Kdy se sysli probouzejí ze zimního spánku?

4. 3. 2024

Pomozte zmapovat aktivitu mladoboleslavských syslů.

Sysel obecný z naší přírody už téměř vymizel. Zatímco dříve patřil mezi polní škůdce, dnes je tento hlodavec na pokraji vyhynutí. Také proto pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila záchranný program [1]. Jedním z míst, kde se syslí kolonii ještě daří, je národní přírodní památka Radouč v Mladé Boleslavi. Lidé je sem chodí pozorovat, fotografovat a někdy bohužel také krmit. 

Kvůli nežádoucímu krmení na Radouči už několik let působí takzvané syslí hlídky. Dobrovolníci se snaží návštěvníkům vysvětlovat, že krmit divoká zvířata není z mnoha důvodů vhodné. Syslí hlídky zde budou přítomny také v tomto roce (červen až srpen) [2].

To, jaký vliv může mít nevhodné přikrmování syslů na zdraví těchto zvířat, na chování celé kolonie nebo na jejich dřívější probouzení ze zimního spánku, studuje bioložka Irena Schneiderová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Časnější probuzení ze zimního spánku může zásadním způsobem ovlivnit rozmnožování syslů v dané sezóně a tím i změnit fungování celé kolonie. Rozhodli jsme se proto oslovit veřejnost a poprosit o hlášení pozorovaných syslů. A to nejen na Radouči, ale také na druhé mladoboleslavské lokalitě – na letišti v Bezděčíně,“ vyzývá Irena Schneiderová. 

„Abychom zjistili, jestli se přikrmovaní sysli z kolonie na Radouči probouzejí ze zimního spánku dříve než ti z jiných míst, je důležité zjištěné informace z Radouče porovnat s daty z nedaleké syslí kolonie na letišti v Bezděčíně. Stejně tak bude užitečné podívat se na možné rozdíly mezi probouzením syslů v různých částech Radouče. Získaná data nám pomohou s ochranou těchto vzácných zvířat,“ popisuje záměr výzkumu Lenka Čolobentičová, koordinátorka záchranného programu sysla obecného z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Pro hlášení pozorovaných syslů na Radouči a na letišti v Bezděčíně slouží níže uvedený odkaz na dotazník. Budeme rádi za informace o pozorovaných syslech od ledna do konce března a dále pak od začátku srpna do konce října, kdy se tito hlodavci pomalu připravují k zimnímu spánku. V Bezděčíně lidé mohou z důvodu bezpečnosti pozorovat sysly pouze z okrajových částí letiště.

Děkujeme, že se do této pozorovací akce zapojíte, pomůžete tak ochránit sysly obecné.

Foto: Květa Černohlávková

Dotazník

Poznámky:
[1] Více o záchranném programu sysla obecného v České republice se dozvíte na webových stránkách záchranných programů.
[2] Informační službu na území národní přírodní památky Radouč v Mladé Boleslavi zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Klenice od roku 2021. Hlídky vykonávají dobrovolníci a jejich cílem je osvěta a vzdělávání veřejnosti. 

Fotografie sysla obecného na lokalitě Radouč v Mladé Boleslavi.

Sysel obecný, foto: Květa Černohlávková