Odebírat RSS

null Rozlučka s tažnými ptáky na Bohdanečském rybníce

AOPK ČR, Regionální pracoviště Východní Čechy

Rozlučka s tažnými ptáky na Bohdanečském rybníce

2. 11. 2022

Desítky volavek bílých, stovky čejek chocholatých a hus velkých a množství dalších příslušníků ptačí říše mohli v pátek 28. 10. obdivovat návštěvníci tradiční akce Loučení s ptáky na Bohdanečském rybníce.

Byl pro ně připraven bohatý program zaměřený na seznámení s ptačím světem a péčí o národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník. Pomyslným zlatým hřebem bylo vedle vlastního pozorování hejn ptáků stativovými dalekohledy i ukázka odchytu a kroužkování opeřenců. 

Každý rok se chytne jedinec druhu, kterého lze označit za „špek“. V roce 2018 to byl chřástal vodní, v roce 2019 bekasina otavní a letos to byl strakapoud malý, řečený stráček. Dalším, ve zdejších podmínkách výjimečným odchytem bylo dvacetičlenné hejno mlynaříků dlouhoocasých. Dva z nich zde již byli okroužkováni před dvěma lety,“ přibližuje zajímavosti letošních odchytů. Milan Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Akce tradičně probíhající v den státního svátku zároveň s výlovem rybníka se konala po dvouleté přestávce vynucené opatřeními proti šíření koronaviru. To spolu se slunečným počasím jistě přispělo k rekordní návštěvnosti.

Na organizaci se podílely Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu s Východočeskou pobočkou České společnosti ornitologické, Krajským úřadem Pardubického kraje a Českým svazem ochránců přírody. 

Foto: Zuzana Růžičková a František Stýblo (dron)

Akce Loučení s ptáky na Bohdanečském rybníce.
Mlhavé ráno na Bohdanečském rybníce.
Pozorování ptáků účastníky dalekohledem.
Pozorování ptáků účastníky dalekohledem.
Sýkorka zachycená v síti.
Detail ptáka na ruce účastníka.
Ukázka na akci Loučení s ptáky.
Akce Loučení s ptáky na Bohdanečském rybníce.