Poznejte CHKO - Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory zahrnuje území Jizerských hor a jejich podhůří (s výjimkou Černostudničního hřebene) přibližně mezi městy Liberec, Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Kořenov, Tanvald a Jablonec nad Nisou. Na východě sahá ke státní hranici s Polskem a dále hraničí s Krkonošským národním parkem.

Seznamte se s Jizerskými horami

Cílem vašich výletů v CHKO Jizerské hory může být třeba nejvyšší hora české části Jizerských hor, Smrk (1124 m), kde byla před nedávnem otevřena nová rozhledna. Za dobrého počasí se vám naskytnou daleké výhledy do sousedního Polska, na Frýdlantsko, Krkonoše a na severní část Jizerských hor. Na Smrku je rovněž hraniční přechod, kterým se dostanete na polskou stranu Jizerských hor.

Za návštěvu stojí osada Jizerka, kde se harmonicky snoubí rozptýlená zástavba s přírodními krásami, jakými bezpochyby jsou čedičová hora Bukovec a Rašeliniště Jizerky. K seznámení s tímto územím můžete využít naučné stezky.

Osada Jizerka.

Pokud navštívíte Jizeru (1122 m), která je druhou nejvyšší horou Jizerských hor, budete mít z vrcholového skaliska jizerskohorskou náhorní plošinu jako na dlani. Cesta k vrcholu prochází někdejším pralesem, jehož zašlou slávu dnes připomínají jen majestátné souše a roztroušené staré smrky. K návštěvě se přímo nabízí nedaleká rašeliniště Klečové louky a Na Čihadle, případně i poněkud vzdálenější Černá hora.

Hejnice jsou vedle Frýdlantu dalším významným centrem společenského dění na severní straně Jizerských hor. V obci se nachází barokní chrám Naštívení panny Marie s rozsáhlým františkánským klášterem a několik dochovaných domů s hrázděnými patry. Po prohlídce chrámu můžete své kroky nasměrovat proti proudu horských potoků na některou ze skalních vyhlídek v Jizerskohorských bučinách, na Ořešník, Frýdlantské cimbuří, nebo z Bílého potoka na Paličník.

Oldřichov v Hájích patří také k výchozím místům turistických tras směřujících do Jizerskohorských bučin a k obcím se zachovalou lidovou architekturou. Z okolních tras doporučujeme naučnou stezku Oldřichovské háje a skály, která vede z Oldřichovského sedla přes Lysé skály, Skalní hrad a Špičák zpět do Oldřichova.

Zajděte také do Jedlového dolu, kde se dochovaly staré bukové porosty se smrkem a jedlí. Hluboce zaříznutým údolím říčky Jedlové vás až k jejímu vodopádu doprovodí zdejší naučná stezka.